שאלות ותשובות


כמה זמן לוקח הליך גישור ממוצע?

הליך גישור ממוצע במרכז אורך כ 6 מפגשים המתפרשים על פני מספר שבועות, אם כי כבר היו לנו גישורים, שהסתיימו אחרי מפגש אחד והיו גישורים שנפרשו על פני למעלה מ 10 מפגשים וארכו חודשיים ומעלה.

אורך הגישור תלוי במורכבות של הנושאים ובמוכנות הרגשית של הצדדים לסיים את המחלוקות. בד"כ אנו חותרים להליך גישור קצר ויעיל ככל האפשר, אך מודעים לכך שישנם מקרים בהם הצדדים לגישור עוברים תהליך, שאינו פשוט עבורם וזקוקים למשך זמן ארוך יותר.

כאשר מדובר בגישור שהצדדים מוכנים רגשית לסיימו במהירות, וכאשר מלוא המידע הנדרש לגישור זמין לצדדים - ניתן גם לקיים מרתון פגישות ולסיים את הגישור ביום אחד.

מרתון פגישות מתאים ומקובל בד"כ בגישורים עסקיים, ומתאים פחות לגישורים אישיים/רגשיים כגון גישור לגירושין.

מהי העלות הממוצעת של הליך גישור?

עלות הגישור הנה תוצאה ישירה של אורך הגישור ומורכבות הגישור. ככל שההליך פשוט וקצר יותר - הוא גם זול יותר.

עלות ממוצעת של גישור כולל הכנה של הסכם משפטי, שמעגן את ההסכמות, נעה בין 15,000 ש"ח ל 20,000 ש"ח [בד"כ מדובר בעלות שהנה כ - 1/5 מעלות ניהול ההליך בבית המשפט].

החיסכון הכספי בגישור הנו לא רק בעלויות הנמוכות שלו יחסית לניהול הליכים בבתי המשפט, אלא גם ביכולת לתכנן את ההסכמות כך שיחסכו לצדדים עלויות והוצאות נכבדות. כך למשל, במסגרת גישור אפשר לתכנן את מכירת הנדל"ן תוך תכנון מס נכון שיכול להגיע לחיסכון של מאות אלפי ש"ח ויותר, בגישור ניתן להימנע מכונסי נכסים שעלותם עשויה להגיע ל 4% + מע"מ מעלות הרכוש שנמצא בכינוס, חוות דעת יקרות ועוד.


איך מתנהל הגישור בפועל ומה הם השלבים של הגישור?

הגישור מתנהל בפגישות גישור שנקבעות מראש מול המגשר/ת, כאשר בד"כ בפגישת הגישור הראשונה משתתפים כל הצדדים המעורבים והמגשר/ת עורך/עורכת מפת דרכים של הליך הגישור והנושאים שבהם יש לדון ולגביהם יש להסכים.

יתר המפגשים ממשיכים בהתאם לשיקול דעת והנחיות המגשר/ת, והצדדים מתבקשים בד"כ להעביר מסמכים ו/או מידע רלוונטי לגישור.

מרגע שהמגשר/ת הצליח להביא את הצדדים להסכמות בכל הנושאים הרלוונטיים - נערך הסכם משפטי מסודר המעגן את ההסכמות באופן ברור ומדויק והצדדים חותמים עליו. לעתים קרובות ההסכם החתום גם מוגש לאישור בית המשפט למתן תוקף של פסק דין.

האם הליך הגישור סודי?

הליך הגישור הנו סודי לחלוטין. כל המידע שמגיע אלינו במהלך הגישור נותר אצלנו חסוי וסודי לכל אורך הדרך וגם בסיום הגישור, למעט ההסכמות המועלות על הכתב ומוגשות לאישור בית המשפט.

בנוסף, חלק מפגישות הגישור מתנהלות בפגישות נפרדות, ובמהלכן ניתן למסור לנו מידע סודי תוך בקשה שלא יעבור אפילו לצד השני, וכל עוד אין מדובר בהברחת רכוש ו/או בכוונה לבצע מעשה פלילי - אנו שומרים על סודיות אפילו מיתר המשתתפים בגישור.